„Пржени“ лепчиња, печени во рерна?!

Иако насловот е малку чуден, најдобро ги објаснува овие лепчиња со вкус на пржени, но наместо тоа, печени во рерна

0
594

Ако сакате пржени лепчиња, а ретко ги правите затоа што притоа се замирисува цела куќа, се троши многу зејтин, ви загоруваат и чадат, нашата нова пријателка Сара Кочан, во интервјуто за порталот „Мајка и дете“ ни даде одлична идеја.

Сара вели: Изматете јајца, додадете малку млеко и сол и исто како и лепчињата кои ги пржите, натопете ги во смесата, а потоа само наредете ги врз хартија за печење.

Ставете ги во рерна и за 3-4 минути имате готов појадок, а лепчињата не се мрсни, кујната не е зачадена, а вие не мора да стоите покрај шпоретот да ги вртите за да се испржат од двете страни.

Нашиве не се многу репрезентативни затоа што лебот се ронеше, ама беа вкусни.

loading...