Крофни од рерна

Еве рецепт за крофни во поздрава варијанта од вообичаената...со овошје, без пржење и маснотии.

0
329

Состојки:

250 г брашно

250 г боровници (или некое друго овошје по желба)

120 мл јогурт

80 г шеќер во прав

1 јајце

1 лажичка прашак з апециво

1 лажичка екстракт од ванила или 1 кесичка ванилин шеќер

Приготвување:

  1. Соединете ги брашното, шеќерот во прав и прашокот з апециво. Добро измешајте.
  2. Во друг сад измешајте ги јогуртот, јајцето и ванилата и приготвената смеса помешајте ја со претходната. Додадете го овошјето и измешајте.
  3. Подмачкајте ги калапите за мафини (ако имате калапи за крофни, употребете ги нив) со зејтин или путер и наполнете ги со подготвената смеса, но не до врвот.
  4. Печете во загреана рерна околу 10 минути. Поросете со шеќер во прав или со ванилин шеќер.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here