Направете домашен путер од кикирики

Одличен е за сендвичи, особено во комбинација со зелена салата и ротквици, а зошто да не си го направите и сами

0
224

Состојки:

125 г кикирики

1-2 лажици масло

Приготвување:

Ставете околу 125 г бланширани, лесно препржени кикирики во блендер и додадете го маслото.

Мешајте додека не ја добиете саканата густина. На овој начин ќе добиете околу 60 грама путер од кикирики.

Чувајте го во стаклена тегличка.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here