Пекмез од кромид

Која е најчестата состојка во нашите јадења? Тешко е да се одреди, но дефинитивно, ако не е апсолутно прв, тогаш кромидот е секако на самиот врв. Но појавата на кромидот во слатки варијанти е се уште необична за нашата кујна. Еве го наједноставниот рецепт, оној на Џејми Оливер.

0
307

Состојки:

Кромид

Шеќер

Путер

Ловоров лист

Приготвување:

Кромидот се препржува на путер такашто треба да пожолти. Се додава шеќерот кои со мешање се карамелизира и толку.  Покрај овие состојки, некои додаваат и мајчина душица, ловоров лист и сок од лимон, ѓумбир и каранфилчиња.

loading...