Табуле салата

dm во соработка со професионалниот готвач Филип Ќириќ Ви подготви вкусни и здрави рецепти за сите Вас, гурмани и кулинари, кои сте расположени да одвоите малку време за уживање во јадењето! Сѐ што треба да направите е да си го одберете оброкот кој Вам најинтересно Ви звучи и следејќи ги нашите упатства, да си приготвите оброк, кој покрај тоа што ќе ги награди Вашите сетила,  ќе биде и вистинска награда за Вашиот организам!

0
491

Сакате да подготвите прекрасна, вкусна и супер здрава салата и да ги изненадите своите гости или пак можеби домашните? Едноставно набавете ги состојките во продолжение и следете ги нашите упатства…

Ние ви предлагаме:

ТАБУЛЕ САЛАТА

  • 70 гр dm Bio булгур
  • 40 гр свеж домат (без семки)
  • 40 гр свежа краставица (без семки)
  • 20 гр црвен кромид
  • 10 гр зачини (нане, босилек, магдонос)
  • 10 гр суво грозје
  • ½ цеден сок од лимон
  • сол и бибер по желба
  • 20 гр dm Bio индиски орев
  • се сервира со грчки јогурт

За еден оброк

Енергетска вредност 462 Kcal
Протеини 12,6 гр
Масти 18,8 гр
Јаглехидрати 63,8 гр

Нутритивните вредности ги пропиша Сања Ќириќ, дипломиран нутриционист.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here