Вафли

0
1510

Состојки:
1 шолја јогурт со ванила
½ шолја млеко
2 јајца, одвоени
1 лажица масло
1 лажичка екстракт од лимон
½ шолја овесни снегулки
3 лажици шеќер
1 шолја сенаменско брашно
1 лажичка печиво
малку сол
90 г боровинки

Приготвување:
1. Загрејте ја тавата за вафли и намачкајте ја со масло.

2. Измешајте ги заедно јогуртот, млекото, жолчките, маслото и лимонот. Додадете ги овесните снегулки, брашното, шеќерот, печивото и солта.

3. Во друг сад изматете ги белките во цврст шлаг. Измешајте ги белките со смесата од јогурт и брашно и на крајот ставете ги боровинките.

4. Ставете по малку од тестото на жешката тава за вафли. Печете ги според упатството за користење на тавата. Служете ги топли со свежи боровинки.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here