Без копар таратур не бидува, без босилек – песто, без рузмарин – риба

Зачинските билки имаат бројни здравствени придобивки и нè штитат од болести, а повеќето од нив речиси секогаш ги имаме во вашиот дом. Тие го забрзуваат метаболизмот, го забрзуваат варењето и имаат антиинфламаторно дејство врз нашиот организам.

0
303

Зачинските билки имаат силен мирис, и токму тоа ги прави многу лековити. Оние кои имаат поинтензивен мирис се и поздрави за организмот.

Овие билки се многу добри за нашето здравје. Ако не сте ги пробале, пробајте и уверете се во нивната лековитост.

Копар

Бидете здрави со додавање повеќе копар во вашата исхрана. Лососот со крем сос од копар е вкусно место за почеток. Истражувањата откриле дека копарот има антимикробни својства и може да го запре растот на одредени видови бактерии што доведуваат до болести. И секако, не заборавајте, без копар, таратур не бидува.

Магдонос

Ова скромно растение може да понуди повеќе од само украсување. Магдоносот е богат со витамини кои можат да помогнат во забавување на растот на клетките на ракот и е познато дека го намалува крвниот притисок. Започнете да ставате колку што е можно повеќе магдонос на својата храна уште денес.

Лимонова трева

Дали имате стресна недела? Забавете се со чаша чај од лимонова трева. Докажано е дека ја ублажува вознемиреноста и поттикнува опуштање.

Босилек

Босилекот е полн со хранливи материи и затоа е добар за нашето здравје. Откриено е дека ги намалува воспаленијата и може да ги ублажи симптомите на настинка. Следниот пат кога ќе почувствувате дека настинувате, направете песто или додадете многу босилек во храната.

Глуварче

Ако никогаш не сте го пробале ова растение, време е да го направите тоа. Започнете со лесна и вкусна салата од глуварче или направете чаша чај од глуварче. Оваа билка помага при варењето на храната и може да ја подобри функцијата на мочниот меур и црниот дроб.

Мента
Направете малку свеж чај од нане за да го подобрите фокусот и да го кренете расположението. Исто така може да ја ублажи и мачнината.

Коприва

Копривата е одлична за здравјето! Кога планирате да готвите со свежи билки, копривата веројатно не е на прво место на вашата листа. Сепак, копривата лекува, а откриено е дека го намалува воспалението и болката од артритис, а одлична е и за сјајна и здрава коса. Задолжително носете ракавици кога ракувате со коприви.

Ловоров лист

Ова зачинско растение е вообичаен додаток на разни јадења, ќе ги ублажи проблемите со синусите, но исто така ќе го зајакне и имунолошкиот систем.

Рузмарин

Набавете го за да го подобри здравјето на срцето, може да спречи оштетување на крвните садови што доведува до срцеви заболувања. Рузмаринот има силен вкус кој е совршен за јадења со месо и компири.

Власец

Ова одлично зелено растение треба да биде задолжителен додаток во вашата исхрана. Поврзано е со намален ризик од рак на желудникот.

Фото: Pixabey