Гускина маст: природен лек за кашлица, бронхитис, астма, …

Мешавината од маст од гуска, алое и мед можат многу да помогне при заболувања на белите дробови.

0
456

Хемискиот состав на маста од гуска делува муколитички и спазмолитички. Го разградува лепливиот и густ секрет што се создава во белите дробови по инфекциите. Може да се помеша со мед и да се зема двапати на ден.

Пневмонија, туберкулоза, бронхитис

Мешавината од маст од гуска, алое и мед можат многу да помогне при заболувања на белите дробови. Сите состојки се мешаат во порцелански сад во еднакви пропорции. Подоцна, смесата се чува во стаклен сад. Навечер земете една лажица од оваа смеса со чаша врело млеко. Доколку не ви се допаѓа, можете да ја стопите смесата и да ја испиете со млеко или чај.

Ако пациентот има голема кашлица, тогаш е добро да му ги истриете грбот и градите со подебел слој гускина маст, а потоа добро да се загрее. После тоа, болеста си заминува преку потта.

Луѓето кои имаат нарушувања во дигестивниот тракт, пијат малку стопена маст од гуска навечер и на тој начин спречуваат киселини, запек и хемороиди.

Дали маста од гуска е навистина корисна?

Во принцип, можете да проверите сами. На крајот на краиштата, лекарите велат дека умерените дози не можат да наштетат.

Маста од гуска отсекогаш се користела во различни делови на светот.

Во последниве децении, американски научници спровеле истражување и откриле дека маста од гуска може да има позитивно влијание врз имунитетот. Правилно користена, може да ги има следниве ефекти:

За време на пролет и есен, маста од гуска може да го подигне расположението и да дејствува како антидепресив, да ја активира одбраната на телото, да го победи хроничниот замор, да го подобри спиењето;
за постарите лица, маснотиите од гуска може да биде значајна кај сенилност, слабост, губење на меморијата; атеросклероза, срцеви и мозочни удари;
посебните карактеристики на маста од гуска се рефлектираат во забрзано заздравување на рани, изгореници и смрзнатини, па не случајно маста од гуска е дел од многу козметички производи; локална апликација помага да се ослободите од акните.

Оваа уникатна храна отсекогаш уживала голема популарност во Кореја, Јапонија и Кина. Ориенталната медицина отсекогаш била една од најдобрите и се верувало дека маста од гуска може да ги отстрани токсините и отровите, да ја прочисти жолчката, да ги ублажи ефектите од стресот, да доведе до рамнотежа на хормоните и успешно да заштити од рак.

Смрзнатини

Ако кожата што е оштетена од смрзнатини е добро подмачкана со подебела маст и редовно се нанесува на погодените раце и лице во текот на ноќта, тоа може многу да помогне!

Затоа, ако одите на планинарење во зима, задолжително понесете тегла со овој магичен лек. Исто така, поубавиот пол може да додаде од оваа маст во кремите и на тој начин да ги подмачкува рацете и лицето за да ја заштити нежната кожа од ветер и студ.

Осип од пелени и егзема

Ако маст од гуска се користи за лекување на декубитис, осип од пелена и влажна егзема, тогаш се мешаат 2 лажици маснотии и 1 лажичка борово масло. Оваа мешавина се нанесува на воспалените места со помош на памук.

Изгореници

За изгореници, маст од гуска се користи за подмачкување на кожата. Ова помага да се избегне појава на лузни.

Маст од гуска и мамурлак

Пред некоја голема прослава, славениците земале лажичка маснотија од гуска и со тоа се осигурувале дека нема да легнат целосно пијани, а во исто време ќе си обезбедат будење без главоболка и мамурлак.

Употреба на маста од гуска

За жал, во ерата на антибиотици и антисептици, човештвото изгуби голем дел од знаењето што им помогна на нашите предци да преживеат. Особено, тоа се однесува на традиционалните лекови кои ја докажуваа нивната ефикасност неколку илјади години по ред. Сега, ни изгледаат бескорисни. Но, не толку одамна, пред само сто години, тие спречувале многу сериозни проблеми. Ова се однесува не само на лековитите билки, туку и на популарната маст од гуска.

Какви масти содржи?

Љубителите на храна одамна ги откриле придобивките од готвењето со маст од гуска, не само за правење најдобри печени компири, туку и за домашна супа. Сепак, некои луѓе не знаат дека покрај одличниот вкус, маста од гуска е добра и за здравјето на луѓето, во споредба со другите животински масти. Постојат многу мононезаситени масти кои се одлични за здравјето на нашето срце, бидејќи е познато дека таквите масти го намалуваат нивото на холестерол во крвта.

Како што е случај со сите масти, маста од гуска е добар извор на енергија; 1 гр маст обезбедува 9 Kcal. Нутриционистите препорачуваат мастите да сочинуваат една третина од нашата исхрана. Во просек, жената треба да консумира околу 76 г на ден, а мажот околу 100 г.

Маснотиите се суштински дел од секоја балансирана исхрана. На организмот му дава витамини Д, А, К и Е растворливи во масти. Тие се од суштинско значење за растот и развојот. Исто така, мастите, како маснотиите од гуска, содржат есенцијални масни киселини кои се важни за одржување на нормалното здравје и телесните функции.

Иако животинските масти често се сметаат за лоши масти, маснотиите од гуска се едни од подобрите и содржат многу помалку заситени масти отколку на пример путерот. Маснотијата од гуска содржи 32,7 g заситени масти на 100 г во споредба со 54 г, што е случај со путерот.

Мастите од гуска имаат многу мононезаситени и полинезаситени масти кои се здрави за срцето. Содржи 55 гр мононезаситени масти, додека путерот содржи 19,8 гр. Исто така, содржи 10,8 g полинезаситени масти, додека путерот содржи само 2,6 г.

Гускината маст содржи многу олеинска киселина C18.1 (тоа е специфичен вид на мононезаситена масна киселина) за која е познато дека го намалува нивото на холестерол во крвта. Маста од гуска содржи просечно 58% олеинска киселина C18,1, што е многу повисоко во споредба со другите животински масти.

Едноставно кажано, мастите кои имаат најголем степен на заситеност се маснотиите кои најверојатно го зголемуваат нивото на лош холестерол. Зголемено ниво на холестерол во крвта може да доведе до зголемен ризик од срцеви заболувања.

Потрошувачката на заситени масти, кои првенствено ги има во месото и млечните производи, треба да биде ограничена со цел да се избегне зголемување на ризикот од кардиоваскуларни болести. Заситените масти се цврсти на собна температура.

Постојат два вида на незаситени масти – полинезаситените и мононезаситените се поздрави од заситените масти. Тие се течни на собна температура.

Мононезаситените масти можат да помогнат во намалување на нивото на нездрав холестерол во крвта. Постојат три типа на масти: заситени, полинезаситени и мононезаситени масни киселини, сите класифицирани според степенот на заситеност.

Маснотијата од гуска ги содржи сите три масти во различни пропорции.

Фотографијата е од ТУКА.