Дали афионот е добар за здравјето?

Афионот содржи голема количина антиоксидантни супстанции кои делуваат превентивно кога станува збор за воспалителни болести, но и малигни заболувања на сите ткива на телото. Може да ја намали болката и непријатноста од ревматизам, да го забрза процесот на заздравување на воспалителните процеси и раните на кожата, да помогне во заштита на кардиоваскуларниот систем, регулирање на крвниот притисок и згрутчување на крвта.

0
232

Афионот содржи многу минерали, јод, манган, магнезиум, цинк, бакар, калиум, калциум, фосфор, железо. Го регулира производството на еритроцити, црвени крвни клетки. Калиумот, кој се наоѓа во афионот, е многу важен за контрола на работата на срцето и спречување на болестите на кардиоваскуларниот систем.

Исто така, содржи незаситени масни киселини, пред се линолеинска и олеинска киселина, тиамин, рибофлавин, лецитин, како и ензими кои ја подобруваат работата на гастроинтестиналниот тракт, варењето на храната и го стимулираат излачувањето на крајните производи од метаболизмот на храната.

Афионот содржи голема количина антиоксидантни супстанции кои првенствено делуваат превентивно кога станува збор за воспалителни болести, но и малигни заболувања на сите ткива на телото. Може да ја намали болката и непријатноста од ревматизам, да го забрза процесот на заздравување на воспалителните процеси и раните на кожата.
Исто така, може да помогне во заштита на кардиоваскуларниот систем, регулирање на крвниот притисок и згрутчување на крвта.

Афионот може да се користи и за опуштање на мускулите, за болка, за проблеми со спиењето, за кашлање и лекување на грчеви во стомакот. Минералите и витамините од афион ја ублажуваат раздразливоста, стресот, ја стимулираат концентрацијата и расположението.

Можеме да направиме здрави сирови колачи од мелен афион со мешање на афион и мелени урми и да ги обликуваме во топчиња што можеме да ги извалкаме во кокос или мелени лешници.
Исто така е многу вкусна и тортата од сиров афион што се состои од два слоја. Основата се мелени ореви или бадеми и мелени урми, а мелените афион, суво грозје, малку природен засладувач и кокосово масло го сочинуваат филот.

Пробајте и направете го со свои мерки, во зависност од количината што ви е потребна.

Фото: Pexels