Дали знаевте дека комбинацијата на лимон, црн пипер и сол е лековита?

Лимон, сол и црн пипер. Докажана моќна комбинација која решава 4 проблеми!

0
245

Еве за што сѐ е добра оваа комбинација:

Болки во грлото

Ослободете се од болките во грлото со мешање на една лажичка сок од лимон, половина лажичка црн пипер и лажичка морска сол во чаша топла вода. Исплакнете ја устата неколку пати на ден и кажете им збогум на болките во грлото!

Слабеење

Направете мешавина од четвртина лажица црн пипер, две лажици сок од лимон и една лажица мед. Измешајте сè во чаша топла вода и пијте го секое утро за да го забрзате метаболизмот.

Забоболка

Измешајте половина лажичка мелен црн пипер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете го на болниот заб.

Мачнина

Вознемирениот стомак се лекува со црн пипер, а мачнината со лимон. Затоа, измешајте по лажица сок од лимон и црн пипер во топла вода. Пијте полека додека не почувствувате дека мачнината поминала.

Фото: Pexels