Дали знаевте за лековитите моќи на пестото?

Лекот за констипација се наоѓа во овој омилен италијански сос, а причината за ова е неговата главна состојка – босилекот.

0
214

Храната што ја јадеме може да биде најмоќниот лек или отров.

Лекот за констипација се наоѓа во омилениот италијански сос – песто, а причината за ова е неговата главна состојка – босилекот.

Добро е да се има ова лековито растение свежо во кујната, бидејќи го релаксира телото и го регулира варењето на храната. Ако за вечера консумирате песто, до сабајле ќе имате помалку проблеми со одењето во тоалет.

Пробајте: Направете си домашно песто. Во малку маслиново масло измешајте една шолја сечкан свеж босилек, чешне лук, прстофат сол и две лажички пињоли. Јадете по три лажички песто секој пат кога имате запек.

Фото: Pixabey