Единствен рецепт за протеински леб

Овој единствен рецепт за протеински леб изгледа како одличен меѓуоброк но и како додаток со некое јадење.

0
699

Состојки:

250 г овесни снегулки

500 г посно сирење (урда)

2 јајца

1 лажица сода бикарбона

1 лажичка сол

1 лажица маслиново или масло од тиква

1 лажица семки од сончоглед

1 лажица семки од тиква

1 лажица чиа семе

Приготвување:

Помешајте сé заедно и додадете ги семките и зачините по желба.

Можете да додадете и семе од црн ким кој е еднакво делотворен како и неговото масло. Малку рузмарин, оригано, каенски пипер.

Се пече во претходно загреана рерна на 175 степени, 40 минути.

Можете ада го поделите и на мали топчиња ако сакате да добиете крцкави лепчиња.

Напомена: Може да се прави и без јајца.

Рецептот го преземавме од ТУКА.