Едноставен напиток со кој ќе ги исфрлите мастите од телото, и отровите од цревата

Овој напиток е полн со антиоксиданти и помага при слабеење. Од утре започнете го секое утро со овој пијалок и ќе видите како се менува вашето тело!

0
683

Состојки:

1 лажичка чиа семе (5 г)
една и пол чашa вода (300 мл)
1 лимон

1 лажица мед

Приготвување:

Ставете го чиа семето во 100 мл вода и оставете да отстои еден час. Потоа исцедете го сокот од лимон и измешајте го со семето. Додадете ја преостанатата вода и медот.

Пијте го овој хранлив пијалок секое утро пред појадок.

Еве како овој напиток му помага на организмот

Полн е со антиоксиданти и помага при слабеење.

Семињата чиа содржат 5 пати повеќе калциум од млекото; имаат повеќе антиоксиданти од боровинки; имаат 3 пати повеќе железо од спанаќот; содржат многу повеќе влакна од овесните снегулки; содржат голем број протеини, поради што се омилено семе на вегетаријанците.

Предности на овој напиток:

1. Предизвикува ситост и помага во регулирање на апетитот

2. Помага да го негуваме нашето тело со витамини и минерали

3. Го спречува предвременото стареење

4. Го подобрува варењето на храната

5. Помага во борбата против вишокот тежина

И лимонот и чиа семето се природни антиоксиданти кои ќе помогнат да се исчисти телото од токсините, да се отстранат мастите од телото; добар диуретик е и се бори против запек.

Водата со чиа семе создава гел што го исполнува желудникот, а потоа го стимулира варењето и го чисти целото тело.

Фото: Pexels-Pixabay