За да го извлечете најдоброто од цвеклото, комбинирајте го со суво овошје

Заборавете на немоќта, слабоста и лошата концентрација. Не ви требаат скапи препарати за зајакнување и чистење на организмот. Доволно ви е само едно цвекло за салата пет ден по ред. Ги чисти крвните садови и спречува тромбоза.

0
369

Цвеклото е навистина вреден производ. На крајот на краиштата, ја нормализира работата на срцето и крвните садови, го нормализира метаболизмот, го стимулира имунитетот, го елиминира заморот и ја подобрува мозочната активност. Најголемата придобивка од цвеклото е тоа што ги чисти крвните садови и спречува тромбоза.

Цвеклото е извор на фолна киселина, аминокиселини, јод, калциум, магнезиум, железо, витамини А, Б1, Б2, Ц, Е и други корисни супстанции.

Цвеклото мора да го комбинирате со суви сливи, суви кајсии, суво грозје и суво овошје воопшто, бидејќи на тој начин ќе го извлечете најдоброто и од цвеклото и од сувото овошје.

За да ги добиете сите придобивки од цвеклото, треба да го јадете една недела, секој ден. Затоа ви донесовме 5 рецепти за салати од цвекло кои можат да послужат и како оброк.

Вкусна салата од цвекло: за добро варење и чисти крвни садови

Оваа салата му помага на телото да ја свари масната храна и да ги исчисти крвните садови со подобрување на циркулацијата.

Потребно е: 1 сирово цвекло, 1 сиров морков, 3 чешниња лук, 100 гр ореви, 1 рака суво грозје, сол и црн пипер, маслиново масло (јаболков оцет по вкус).

Подготовка: Изрендајте ги цвеклото и морковите, додадете ситно исечен лук и ореви и суво грозје. Зачинете со масло и јаболков оцет. Додадете сол и црн пипер.

Салата од цвекло и зелка: ги елиминира токсините од телото

Ако се борите со бавен метаболизам, ова е вистинската салата за вас.

Потребно е: 1 цвекло, 200 грама зелка, 2 јаболка, 3 лажици маслиново масло, 1 рака суви брусници или суво грозје, 1 лажица сок од лимон. Додадете зачини и свеж магдонос.

Оваа салата е популарно наречена „метла“ и со добра причина. Совршено ги отстранува токсините, поради што ќе имате добро здравје. Лечи проблеми со кожата и лош здив.

Подготовка: Изрендајте ги сите состојки и измешајте ги со масло и сок од лимон. Додадете сол и црн пипер и свеж магдонос.

Салата од цвекло и јаболко: одлична за доцна вечера

Оваа мешавина од овошје и зеленчук има совршен вкус. Има корисен ефект врз кожата, го враќа здравјето.

Потребно е: 1 цвекло, 2 јаболка, сечкани суви сливи или некое друго суво овошје кое најдобро ви одговара со овие вкусови, 3 лажици сок од лимон, 1 лажица мед.

Подготовка: Излупете ги цвеклото и јаболката и исечете ги на коцки. Додадете сок од лимон и една лажица мед. Измешајте сè и уживајте во лесната вечера.

Салата од цвекло и сирење: вкусно искуство што не треба да се заборави

Потребно е: 1 цвекло, 150 грама пармезан, 2 моркови, 3 чешниња лук, 50 мл павлака, сол и црн пипер.

Подготовка: Исчистете ги цвеклото и морковот, потоа изрендајте ги и додадете ситно исечен лук. Додадете павлака и пармезан, зачинете и промешајте. Уживајте во совршената салата.

Салата од цвекло и јогурт: за совршена убавина

Ова јадење ја обновува и чисти кожата на лицето. Со редовна употреба, кожата станува еластична, поздрава и посвежа.

Потребно е: 1 цвекло, 150 мл јогурт, 150 гр суви сливи, 150 гр ореви, 1 лажичка мед.

Подготовка: Цвеклото исчистете го и изрендајте го, а сувото овошје и оревите исечкајте ги на мали парчиња. Потоа измешајте сè и додадете јогурт и мед.

Фото: Pixabay