Здрави замени за помфрит

Со малку добра волја, нездравите, пресолени компирчиња пржени во масло ќе станат минато

0
433

Дали ви се допаѓа помфритот? Дали чувствувате дека не можете да се ограничите само на една порција, па често избегнувате да ја консумирате оваа вкусна „заразна“ закуска?

Не треба да се лишувате од задоволството, затоа што постојат неколку совршени опции што можат да го заменат помфритот:

Тиквички

Ова е еден од безвременските и омилени избори на предјадења и прилози кај нас. Но исто така, тиквичките можат да бидат неверојатна закуска за оние кои сакаат да го заменат помфритот со поздрав зеленчук. Исечете ги тиквичките на мали парчиња, додадете малку маслиново масло, сол и црн пипер и печете ги во рерна на околу 200 степени додека не станат крцкави.

Чипс од кељ

Чипсот од лисјата од зелка е исклучително вкусен, а во исто време и хранлив. Наликува на чипсот од други видови зеленчук и одлично се комбинира со разни додатоци. Пробајте го во комбинација со јогурт.

Стапчиња од пиперки

Пиперките се обично слатки, меѓутоа, можат да добијат и многу пикантен вкус. Исечете ги пиперките на ленти, исто како и компирите, и додадете доволна количина зачини за да им дадете крцкав и свеж вкус. Измешајте ги со црн пипер, лук во прав и ако барате дополнително уживање, тогаш одберете ги со прелив од хумус или во варијанта со сино сирење.

Стапчиња од моркови

Додадете маслиново масло, сол и црн пипер и печете ги морковите во рерна на околу 220 степени Целзиусови.

Фото: Unsplash