Здрав колач: брз и без печење

Еве еден здрав рецепт за љубителите на десерти кои сакаат да се хранат здраво, ама не сакаат да се откажат од благо

0
861

Состојки:

2½ чаши свежи урми без семки
1 1/2 чаша ореви
6 лажици какао во прав
1 1/2 лажиче екстракт од ванила
2 лажици вода
прстофат сол

За прелив:
1/4 чаша какао во прав
¼ чаша јаворов сируп
2 лажици растопено кокосово масло
1/2 лажиче екстракт од ванила

Приготвување:

Начинот н приготвување погледнете го во видеото:

Рецептот е од ТУКА.