Зелка си е зелка, ‘зелко една’

Веројатно на многумина од вас им здодеала со оглед на времето кога на сите свадби и погреби, на секој ручек и во секој ресторан, се јадеше салата од зелка, а на нашиот пазар немаше брокули, авокада, артичоки и друга егзотика. Но, иако понизно нè гледа од пазарните тезги поради својата цена, што се однесува до лековитоста, зелката може да направи чуда. Затоа од сега, 'Зелко една', нека биде комплимент!

0
389

Можеби звучи премногу едноставно и ефтино, но исто така е точно дека зелката е вистинска ризница на витамини и минерали. Спаѓа во групата на најстари зеленчуци. Постојат неколку видови и подвидови на ова растение во светот, но кај нас се најраспространети белата и црвената зелка.

Овој добро познат зеленчук е достапен во текот на целата година, но ние често преферираме друг зеленчук или овошје кои ни изгледаат попримамливо. Ако се прашуваме зошто, па веројатно затоа што ни здодеала во времето кога на сите свадби и погреби, на секој ручек и во секој ресторан, се јадеше салата од зелка, а на нашиот пазар немаше брокули, авокада, артичоки и друга егзотика.

Иако понизно нè гледа од пазарните тезги поради својата цена, што се однесува до нејзините лековити својства, зелката може да направи чуда, треба само да ѝ се даде шанса.

Овој питом зеленчук содржи минерали (калциум, калиум, фосфор, железо, сулфур, магнезиум, цинк, бакар), витамини (Ц, А, Б1, Б2, К, ПП) и растителни влакна. За споредба, зелката е побогата со витамин Ц од веќе споменатите популарни портокали. Што се однесува до минералите, тој е најбогат со калиум, кој влијае на правилниот ритам на срцето и здравата работа на мускулите, цревата и нервниот систем.

Зелката е корисен природен лек за запек, главоболки, чир на желудник, жолтица, дебелина, кожни болести, егзема, скорбут, ревматизам, артритис, гихт, истегнувања, модринки, отоци, проширени вени, болести на очите, срцеви заболувања, стареење и Алцхајмерова болест.

Свежиот сок од зелка е навистина лековит напиток што вреди да се спомене. Содржи високо ниво на витамин Ц и традиционално се користи како ефикасен лек за чир на желудник и воспаление на дебелото црево. Покрај тоа, сокот од зелка е добар антиоксиданс, ја чисти крвта, ги елиминира токсините од телото, ја отстранува мокрачната киселина, која е причина за ревматизам и ревматоиден артритис. Од истите причини, со векови се препорачува како лек за мамурлак што се јавува како последица од труење со алкохол.

Сокот од зелка се користи и за лекување на разни форми на кожни болести како егзема, лишаи, акни, чиреви …

Облогот од свежи листови од зелка е подеднакво вреден лек, само во овој случај за луѓе кои имаат проблеми со проширени вени, истегнување на зглобовите, отоци, модринки и слично, бидејќи совршено го „вади“ воспалението.

Народната медицина препорачува сируп од црвена зелка подготвен во комбинација со мед и бел слез за третман на кашлица.

Киселата зелка е задолжителна храна за вегетаријанците, бидејќи во процесот на ферментација произведува важен витамин Б12, кој обично се содржи само во одредена храна од животинско потекло. Тој е одличен пробиотик, бидејќи голем број на здрави бактерии делуваат во процесот на ферментација, затоа е исклучително корисен по антибиотска терапија, такашто ја обновува оштетената цревна флора. Во исто време, го задржува витаминот Ц.
Бидејќи има малку калории (23 kCal / 100 g), одлично е за диета.

Најздраво е да се јаде сирова зелка, самостојно или како салата со други јадења, особено во зима. Само не претерувајте со зачините.

Сето ова е повеќе од доволно за да се разбере дека зелката е навистина корисно растение за целокупното здравје на нашето тело. Ако на ова додадеме дека од зелка се подготвуваат многу вкусни традиционални јадења како што се сарма и подварок, доаѓаме до заклучок дека сè уште е невозможно да се живее без неа.

Затоа од сега, ‘Зелко една’, нека биде комплимент!

Фото: Pixabey