Зимница во 5 до 12: Најлесниот рецепт за домашен сок од домати

Ова е најлесната зимница што некогаш ќе ја направите, нема лупење и цедење. Збогатете ја својата зимска 'колекција' со домашен сок од домати без конзерванси

0
187

Ако не сте направиле се уште, не се секирајте, уште не е доцна. А ова е најлесниот начин да направите домашен сок од домати, дури и ако никогаш досега не сте правеле.

Состојки:

3 кг домати

1 лажичка сол

Приготвување:

Изберете помеснати домати, измијте ги добро, исечете ги на половини и исчистете ги од петелките. Додадете сол и смелете ги во блендер.

Претурете го сокот во чисти тегли, добро затворете ги со метални капаци.

Наредете ги теглите на тепсија, такашто нема да се допираат една со друга.

Ставете ја тепсијата во ладна рерна, вклучете ја на 90 степени и оставете ги теглите во неа три часа.

Почекајте да се оладат и готово, можете да ги сместите.

Фото: Pixabay