Искористете го сувото овошје за да направите вкусно слатко лепче

Ова лепче можете да го направите и со друго овошје, па ако имате суви кајсии, сливи, смокви или брусници, слободно додадете ги и нив

0
182

Состојки:

250 г ореви

250 г суво грозје

250 г урми

100 г шеќер

2 лажици брашно

3 лажици кисела вода

Приготвување:

  1. Оревите и урмите се сечкаат и се мешаат во еден сад заедно со сувото грозје.
  2. Се додаваат брашното и киселата вода и смесата се обликува во форма на леб.
  3. Се пече на 150 степени околу половина час.