Исчистете ги бубрезите на наједноставен начин

Бубрезите спаѓаат меѓу најважните органи за чистење во нашето тело. Благодарение на нив ги исфрламе сите отрови и вишокот сол. Но, тие исто така треба повремено да се чистат за подобро да работат.

0
640

Со текот на времето во бубрезите се таложат сол и токсини, па и ситен песок и камчиња. Тоа е потребно да го исфрлиме или бубрезите ќе заболат.

Земете цел грст измиени листови магдонос или кориандер и исечкајте ги на порупни парчиња, ставете ги во тенџере и прелијте ги со вода (таман толку за да ги покриете листовите). Ставете го тенџерето на шпоретот и оставете го да врие 10 минути. Тргнете го од шпоретот, оставете да се излади (покриено). Процедете го у кога ќе се олади ставете го во фрижидер. Пијте една чаша дневно. Може да направите и посилен чај со тоа што ќе го оставите покриен да стои 30 минути.

По неколку дена, ќе забележите дека вашата урина се променила, бидејќи телото ги исфрла сите акумулирани отрови од бубрезите.

Исто така, бидете подготвени ако се сомневате дека имате камења во бубрезите. Овој  чај од магдонос ќе ги „поттурне “, па можеби ќе треба да посетите лекар. Покрај чајот од магдонос, не заборавајте да внесувате доволно течности во текот на денот за бубрезите да функционираат правилно.

Покрај магдоносот, добри чистачи на бубрезите се и јаболките, лимонот, лубеницата, а за маслиновото масло се вели дека помага при исфрлањето на камењата.

Иако овој напиток е сосема безбеден природен лек, избегнувајте го во текот на бременоста и консултирајте се со вашиот лекар.

Овој чај се препорачува да се пие двапати месечно, како дел од редовниот детокс на телото. Исто така, одличен е за олеснување на менструалните болки и грчеви.

Дали некогаш сте користеле чај од магдонос за да ги исчистите бубрезите?

Фото: Pixabey