Како да направите сок за прочистување на црниот дроб?

Најдовме феноменален сок за вас, кој многу добро влијае на здравјето на црниот дроб и на целиот организам. Овој сок ќе ве прочисти и ќе ве подмлади за кратко време

0
245

Црниот дроб е секако еден од најважните витални органи во нашето тело. Луѓето денес живеат многу нездраво што многу влијае на здравјето на црниот дроб и другите органи. Ќе ви помогнеме да го смените тоа!

Најдовме феноменален сок за вас, кој многу добро влијае на здравјето на црниот дроб и на целиот организам. Овој сок ќе ве прочисти и ќе ве подмлади за кратко време… Еве што треба да содржи:

Лимон

Според истражувањето, лимонот е многу богат со критични киселини кои го подобруваат варењето на храната, што е многу важно за добра функција на црниот дроб. Лимонот има и моќни антисептички својства, кои спречуваат формирање на лоши бактерии во дигестивниот тракт.

Ѓумбир

Не можеме без ѓумбир. Докажано е дека ѓумбирот има корисен ефект врз разни оштетувања на црниот дроб, особено на „замастениот црн дроб“, бидејќи ја намалува отпорноста на инсулин и може да спречи воспаление.

Грејпфрут

Грејпфрутот содржи антиоксиданти, кои добро влијаат на здравјето на црниот дроб. Сокот од грејпфрут спречува проблеми со метаболизмот и го намалува нивото на маснотии во организмот, што е еден од главните предизвикувачи за формирање на замастен црн дроб.

Ленено семе

Ленот е познат како растение кое е премногу богато со антиоксиданти, а истражувањата докажаа дека тој има многу добар ефект врз нивото на маснотии акумулирани во црниот дроб.

Лук

Лукот е одличен извор на протеини, аминокиселини и метаболити, со чија консумација го штитиме црниот дроб од штетни материи.

Ким во прав

Дериватите од семе од ким или прав можат да стабилизираат многу функции на телесниот систем. Тој игра многу важна улога во стимулирање на црниот дроб да произведува жолч, што е многу важно за добро варење.

Свежо нане

Нането се смета за една од најефикасните билки кога станува збор за подобрување на здравјето на црниот дроб. Студиите покажаа дека нането ја подобрува функцијата на црниот дроб и може да го заштити црниот дроб од цироза.

Сок за прочистување на црниот дроб:

500 мл вода (зовриена и оладена)
6 свежи лимони
3 грејпфрути
4 чешниња лук
3-4 прстофати ким во прав
3-4 ливчиња свежо нане
3 лажици ленено масло

Приготвување:

Исцедете сок од лимон и грејпфрут и заедно со останатите состојки измешајте во блендер.

Сок за детоксикација на црниот дроб

125 гр свежа зелка
1 лимон
25 г целер
Круша
Корен од ѓумбир
500 мл вода
Свежо нане

Приготвување:

Измешајте ги сите состојки добро во блендер.

Овој пијалок ќе му помогне на црниот дроб да се ослободи од сите насобрани токсини од телото.

И двата пијалоци треба да ги пиете секое утро, да го започнувате денот со нив. Секако, не мора да ги правите и двата одеднаш, туку наизменично. Известете не дали ќе почувствувате промена.

Фото: Pixabay