Коморачот и неговите лековити својства

Благодарение на неговиот богат нутритивен состав, коморачот има лековито дејство врз речиси сите органи и телесни системи.

0
141

Коморач/Морач/Анасон (лат. Foeniculum vulgare) е диво повеќегодишно растение со ароматични вкусови и ароми. Во зависност од дијалектот и областа, тој се нарекува и коромач, анасон, морач, сладок копар, сладок анасон, анасон, див копар, итн.

Древните народи го користеле за лекување на болести на очите, стомакот, белите дробови, грлото и многу други заболувања.

Денес анасонот се користи за прехранбени, лековити и козметички цели. Сроден е со морковите, магдоносот и целерот, што е важна информација за луѓето кои се алергични на споменатата храна.

Лековити својства на коморачот

Со оглед на историјата на проучување на лековитите својства на растенијата, коморачот е едно од најстарите лековити растенија. Тој е исклучително хранлив и вреден бидејќи содржи витамини А, Б, Ц, Д, Е и К; калциум, калиум, железо, магнезиум, фосфор, цинк, бакар, манган, итн.

Исто така, содржи и естроген, кој е важен за здравјето на жените – придонесува за плодност, го регулира менструалниот циклус и помага во ублажување на симптомите на предменструален синдром. Анасонот има антисептички, диуретични и антиревматски ефекти.

Во народната медицина се смета дека помага при:

надуеност, грчеви и тегоби со варењето
повраќање
слаб апетит
нередовен менструален циклус
болести на нервниот систем
ревматски болки
слаба бубрежна функција
вишок вода во телото
ослабен имунитет
анемија

Благодарение на неговиот богат нутритивен состав, коморачот има лековито дејство врз речиси сите органи и телесни системи.

Срце

Калиумот, витамините Ц и Б, влакната и другите хранливи материи во коморачот помагаат да се намали количината на лош холестерол во крвта, со што се зачувува и заштитува здравјето на срцето.

Минералите во коморачот помагаат во намалување на крвниот притисок. Научно е докажано дека калиумот, калциумот и магнезиумот го намалуваат крвниот притисок, а можат да се внесат со консумирање коморач.

Варење

Благодарение на влакната, коморачот спречува запек и го одржува варењето здраво и уредно. Исто така, ги намалува грчевите, надуеноста и пречки во варењето.

Кожа

Суровиот коморач е одличен извор на витамин Ц, кој ја прави кожата здрава и сјајна и ја штити од штетните ефекти на сонцето и надворешното загадување.

Мозок

Калиумот, една од состојките на коморачот, ја подобрува функцијата на мозокот и когнитивната способност.

Очи

Консумирањето коморач го зачувува здравјето на очите и ја намалува можноста за формирање жолта дамка. Можете да користите чај од коморач како компресија за уморни очи, иритација и воспаление.

Како се користи во исхраната?

Листовите може да се берат во текот на целата година, а семето на есен, кога ќе пожолтат. Коренот се извлекува и се суши на есен.

Сите делови од коморачот може да се користат за јадење или за подготовка на пијалаци. Во готвењето, се користи како зачин и како прилог што дополнително го збогатува вкусот. Може да се комбинира со други зачини, на пр. со коријандер или со анис.

Свежите лисја и коренот се додаваат во салати, супи, сосови и други слични јадења. За чај се користат семе, лисја и корен.

Фото: Unsplash