Леб во форма на тиква (ВИДЕО)

Куркумата му дава на овој леб специфична жолта боја поради која уште повеќе личи на тиква. Уживајте во мирисот, вкусот и изгледот.

0
197

Состојки:

500 г брашно
100 г гриз
300 мл вода
15 г сол
10 г куркума
7 г квасец

Приготвување:

Измешајте ги сите состојки и замесете тесто. Со јаже направете осум резови (видете го ВИДЕОТО). Ставете го во калап обложен со хартија за печење и оставете го да отстои околу 2 часа. Печете го на 180 ° C околу 45 минути.

Фото: Принтскрин