Мед со куркума: најмоќниот антибиотик на светот

Овој пририоден антибиотик влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми.

0
1203

Во моментов, куркумата е еден од најчесто користените зачини во светот. Луѓето најчесто го користат во кујната заради неговиот уникатен вкус, но со векови се користи во ајурведската медицина. Исто така, уникатна е и неговата боја. Освен за готвење, луѓето го користат и за рани, проблеми со стомакот, мали исеченици и повреди на мускулите.

Мед од куркума

Бројни научни студии ги потврдија придобивките што ги има куркумата за нашето здравје. Овој зачин содржи активно соединение наречено куркумин, кое може да го намали воспалението, но и да ги излечи дигестивните проблеми.

Според некои експерти, куркуминот исто така може да помогне во превенцијата на рак. Тој е полн со антифунгални и антибактериски својства кои можат да ни помогнат во борбата против многу болести.

Истражувањата покажуваат дека куркуминот може да им помогне на клетките да преживеат тешко воспаление. Исто така, ја штити ДНК. Влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите антиинфламаторни својства можат да ни помогнат да излечиме состојби како што е остеоартритис.

Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне во лекувањето на проблеми со црниот дроб, проблеми со дишењето, автоимуни нарушувања и невролошки проблеми. Содржи соединение наречено турмерик, кое исто така може да послужи како природен лек против Алцхајмерова болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.

Многу силните антиоксидантни и антиинфламаторни својства на куркумата можат да помогнат во лекувањето на многу видови на рак, како што се: рак на желудникот, градите, белите дробови, црниот дроб и дебелото црево. Овој пронајдок е одличен бидејќи ги остава здрави клетки недопрени и влијае само на малигните клетки. За посериозни случаи се препорачува редовно земање на  тинктура од куркума која има повисока концентрација на куркумин во себе. Куркумата има подобар ефект кога се комбинира со мед и црн пипер. Оваа комбинација може да помогне во борбата против многу бактерии и ќе ги зачува добрите бактерии во цревата.

Еве како да ја направите оваа моќна мешавина:

Состојки:

1 лажица куркума во прав

100 гр мед

1/2 лажичка црн пипер

Приготвување и начин на консумирање:

Измешајте ги состојките во стаклена тегла. Земете лажичка од оваа смеса секои два часа ако сте настинати. Следниот ден, земајте по една лажичка на секои три часа. Земајте ја дозата 3 пати на ден следниот ден. Никогаш не ја голтајте одеднаш, оставете ја полека да се стопи во устата. Најдобро е кога полека се ресорбира во плунковните жлезди под јазикот. Може да ставате по една лажичка од оваа смеса во изладен чај секој ден за оптимални резултати!

Фото: Unsplash