Моќни и едноставни рецепти со лен за слабеење и чувство на ситост

Вишокот на килограми е проблем, помалку или повеќе, на сите жени, но не е нерешлив. Меленото ленено семе е голем сојузник во борбата против дебелината. Навидум едноставна намирница која крие многу придобивки, а со неа може да се подготват многу здрави рецепти. 

0
591

Многумина го сметаат ленот за највредна билка на светот затоа што од нејзините стебленца се изработува пријатно платно за изработка на облека, но уште повеќе затоа што содржи многу корисни материи. Ленот содржи витамини Е и Б, калциум, калиум, цинк, фосфор, селен и магнезиум. Најважната состојка во ленот е лигнин, за кој е докажано дека има антиоксидантни својства. Структурата на лененото семе содржи растворливи и нерастворливи материи кои се корисни за општото здравје, за варењето, за чистење на цревата, но и за одржување идеална телесна тежина. Се смета дека ленот има повеќе влакна од која било друга билка.

Токму заради оваа структура, лененото семе е особено препорачливо за луѓе кои сакаат да се ослободат од вишокот телесна тежина на природен начин. Ленот совршено го намалува чувството на глад и дава чувство на ситост. Ако сакате да изгубите вишок килограми, треба да земете една лажица мелено ленено семе измешано со 2 дцл сок или јогурт со малку маснотии во попладневните часови. Ова ќе ве задржи сити долго време, нема да се чувствувате гладни и ќе го избегнете чувството на надуеност.

Совет плус: Ако ви пречи вишокот на килограми, а честопати сте гладни, ве советуваме наместо редовен оброк да земете ленени плочки кои можете да ги купите во сите подобро опремени продавници за здрава храна. Претпладневната  употреба на лен се препорачува на следниов начин: Додадете две супени лажици мелено ленено семе во супата, чорбата или во природен овошен сок, јогурт или кефир. Оброкот подготвен на овој начин може да го консумираат луѓе од сите возрасти, од деца до постари лица. Внимание се препорачува само кај бремени жени кои треба да се консултираат со нивниот лекар пред да користат ленено семе.

Рецепт плус: Во 2 дцл зовриена вода додадете 8-10 грама мелено ленено семе. Оставете го покриено да отстои половина час, а потоа исцедете. Најдобро е да се пие три пати во текот на денот. Пијалокот подготвен на овој начин е идеално природно средство за регулирање на работата на цревата, чистење на дигестивниот тракт и нормализирање на столицата.

Фото: Pixabey