Направете сами: домашна моцарела (ВИДЕО)

Со оглед на тоа што кај нас не може да се најде млеко од бивол, ви ја претставуваме класичната верзија од домашна моцарела со кравјо млеко.

0
583

Совет: Ако можете, набавете млеко со голема содржина на маснотии, инаку само ќе направите диетална верзија од ова феноменално сирење.

Состојки:

1 1/2 лажичка лимонска киселина

120 мл ладна вода

1/4 лажичка сурутка

60 мл ладна вода

3,75 л полномасно млеко

Деталите погледнете ги во видеото.

Фото: Pixabey