Палачинки: солена верзија

Ваквите палачинки се исто толку едноставни за правење како и обичните, со тоа што овие можат да бидат одлични и за ручек, откако ќе ги наполните со фил по ваш вкус

0
558

Состојки:

1 јајце

5-6 листови спанаќ

1 лажица маслиново масло

200 мл млеко

Малку сол

2 лажици пченкарно брашно

100 г бело брашно

40 г пармезан

Приготвување:

Сите состојки се мешаат во блендер и се пржат на вообичаениот начин.

Палачинките можат да се наполнат со сечкани пиперки, домати, сирење, или некое друго полнење по ваш вкус.