Палачинки со банана и со боровинки

0
265

Состојки:

1 банана, сечкана
100 г боровинки
100 г брашно
1 лажичка пециво
1 лажичка цимет
3 лажици шеќер мусковадо
1 јаце
100 мл млеко
масло за пржење

Приготвување

1. Измешајте ги во еден сад брашното, пецивото, циметот и шеќерот. Направете дупка во средината и ставете го јајцето. Полека додавајте го млекото и мешајте. На крајот додадете ги бананата и боровинките.

2. Капнете малку масло во тавата, земајте по една лажица од тестото и сипете во тавчето. Кога на површината ќе се појават меурчиња, превртете ги палачинките и испржете ги и од другата страна.