Патниците избраа: 10 најдобри ресторани во светот

Од тако, преку суши, до тестенини, ова се рестораните кои според оценките на патниците, се најдобри. Пишете ни на Фејсбук, кои се според вас најдобрите во Македонија?

0
205
Еднаш годишно, познатата платформа за патувања Trip Advisor, на која регистрираните корисници оставаат рецензии не само за познати дестинации и знаменитости, туку и за ресторани, објавува Traveler’s Choice liste, пренесува Travel Magazine.

Станува збор за рангирање на најдобрите ресторани, нови дестинации, барови, кафулиња, музеи итн. А еве и кои се годинешните Топ 10 најдобри ресторани во светот. Интересно е што меѓу нив има најмногу француски, британски и аргентински ресторани, додека само два азиски ресторани се меѓу првите 25!

Од такоси, преку суши, до пасти ова се најдобрите ресторани според оценката на патниците…

1. AUBERGE DU VIEUX PUITS (FONTJONCOUSE), Франција

2. LA VILLE BLANCHE (ROSPEZ), Франција

3. CHILA (BUENOS AJRES), Аргентина

4. THE BLACK SWAN (OLDSTEAD), Велика Британија

5. LEO (BOGOTA), Колумбија

6. ARAMBURU (BUENOS AJRES), Аргентина

7. RESTAURANT LA MAISON D’A COTE (MONTLIVALT), Франција

8. 040 RETAURANTE (SANTJAGO), Чиле

9. ISE SUEYOSHI (NISHIAZABU), Јапонија

10. THE FAT DUCK (BRAY на Темза), Велика Британија

Фото: Инстаграм/Pixabey