Портокал за имунитет, против холестерол, висок притисок, чир и рак на желудник, …

Портокалите се достапни преку целата година, хранливи се, имаат одличен вкус, но и голем број здравствени придобивки. И можете да ги употребите во секакви варијанти, и солени и благи

0
260

Портокалите се одличен извор на витамин Ц и флавоноиди. Еден портокал содржи речиси 100% од препорачаната дневна доза на витамин Ц.

Портокалот е добар извор на влакна. Јадете ги заедно со белиот внатрешен дел затоа што е богат со флавоноиди и други антиканцерогени соединенија.

Во портокалите ќе најдете многу витамини А, Б, аминокиселини, бета каротен, пектин, калиум, фолна киселина, калциум, цинк, железо, манган, фосфор и натриум.

Здравствени придобивки од портокалите

Портокалот содржи дури 170 различни фитонутриенти и повеќе од 60 различни флавоноиди, од кои многу имаат антиинфламаторни, антиканцерогени и антиоксидантни својства. Овие соединенија ќе спречат формирање на крвни згрутчувања.

Комбинацијата на антиоксиданти и флавоноиди го прави портокалот еден од најздравите видови овошје.

Портокал за атеросклероза

Редовното внесување на витамин Ц го намалува ризикот од задебелување на артериите.

Портокал против рак

Портокалот содржи соединение наречено лиминоид, кое го намалува ризикот од развој на рак на устата, кожата, белите дробови, градите, желудникот и дебелото црево. Витаминот Ц, кој ќе го најдете во изобилство во портокалите, има силно антиоксидативно дејство, што го намалува нивото на слободни радикали во организмот.

Портокал против холестерол

Под кората од портокал се наоѓа синофрин, состојка што го намалува производството на холестерол во црниот дроб, а антиоксидансите исто така го намалуваат нивото на лош (ЛДЛ) холестерол во крвта.

Портокал против запек

Иако портокалот има кисел вкус, тој всушност има алкално дејство, такашто ќе го стимулира дигестивниот систем и ќе ве ослободи од запек.

Портокал за здрава сперма

Еден портокал на ден може да ја одржи здравата сперма. Витаминот Ц спречува генетско оштетување на спермата што може да предизвика вродени нарушувања кај бебето.

Портокал за срцето

Флавоноидите и витаминот Ц го штитат здравјето на целиот кардиоваскуларен систем и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Портокал против висок крвен притисок

Истражувањата покажаа дека портокаловиот флавоноид хесперидин може значително да го намали високиот крвен притисок.

Портокал за имунитет

Витаминот Ц ќе ги стимулира белите крвни клетки во борбата против инфекциите и со тоа ќе го зајакне имунитетот на природен начин.

Портокал за камења во бубрезите

Дневната потрошувачка на сок од портокал значително го намалува ризикот од развој на камења во бубрезите предизвикани од калциум оксалати.

Портокал за кожата

Антиоксидансите ќе ја заштитат кожата од ефектите на слободните радикали кои предизвикуваат оштетување на кожата и предвремено стареење.

Портокал за чир на желудник

Витаминот Ц ќе го намали ризикот од чир на желудник и рак на желудник.

Портокал за вирусни инфекции

Изобилството на полифеноли ќе го заштити телото од развој на разни вирусни инфекции.

Совети за консумирање портокали

Изберете портокали кои се тешки и чија кора е цврста. Ова покажува дека тие се полни со сок. Полесните плодови имаат повеќе кожа, а нивното месо не е толку сочно.

Портокалот е одличен избор за грицкање. Само излупете го и уживајте.

За да исцедите што повеќе сок, исцедете ги портокалите само кога се на собна температура некое време. Притиснете ги со дланка од работната површина бидејќи тоа ќе ви даде уште повеќе сок.

Витаминот Ц брзо ги губи своите својства доколку се изложува на воздух подолго време, затоа јадете портокал брзо откако ќе го излупите. Истото важи и за сокот.

Портокалите на собна температура може да траат до 2 недели.

Портокал – несакани ефекти

Нема сомнение дека портокалите имаат многу здравствени придобивки, но запомнете дека треба да ги јадете умерено. Прекумерната потрошувачка на кои било агруми може да го намали дејството на калциум и да предизвика пропаѓање на коските и забите.

Јадете кора од портокал само ако портокалот е од органско производство, но не претерувајте бидејќи кората содржи некои видови на масла кои можат да го намалат дејството на витаминот А.

Фото: Unsplash