Природен и вкусен лек за остеопороза

Еве уште еден природен лек за еден од најчестите проблеми кои ги имаат жените, особено во периодот на менопауза

0
444

Остеопорозата како болест во напредна фаза може да предизвика сериозни проблеми, кога се појавуваат ненадејни и атипични фрактури поради кршливостa на коските. За овој рецепт со кој можете да го спречите или да го забавите процесот на развој на остеопорозата ви требаат:

-10 лажици мелено семе од лен

-5 лажици мелен сусам

-5 лажици мелени семки од тиква

-5 лажици мелени пченични зрна

-5 лажици мелено семе од сончоглед

-3 лажици суво грозје

-1 кг ливадски мед

Приготвување:

Измелете ги сите состојки, додадете мед и добро измешајте ги со дрвена лажица. Чувајте ги во фрижидер. Земајте една лажичка пред појадок и една пред ручек.
Овој природен лек може да се користи како превентива, затоа што секогаш е подобро да се спречи отколку да се лекува.

Фото: Pixabay