Природни лекови за регенерација на црниот дроб

Здравата исхрана ќе придонесе за здравјето на вашиот црн дроб, и ако тој е оштетен, витамините и минералите од одредена храна ќе обезбедат да се регенерира и заздравува.

0
465

Главната функција на црниот дроб е детоксикација на телото и производство на жолч, што помага при варење на храната. Покрај овие улоги, црниот дроб игра улога и во нормалното складирање на одредени витамини, минерали, шеќери, масти и во контролирањето на производството и излачувањето на холестерол од крвта. Бидејќи има неутрализирачка улога, делува на алкохолот и ги отстранува бактериите од крвта. Ако црниот дроб е оштетен, здравата, правилно избалансирана исхрана може да помогне во обновување на неговите клетки.

Најчеста причина за заболување на црниот дроб е хронична употреба на алкохол. Алкохолот негативно влијае на уништените клетки на црниот дроб, се јавува цироза на црниот дроб, што има бројни последици, многу е тешко да се третира и во многу случаи доведува до развој на тумори на црниот дроб и смрт.
Здравата исхрана ќе придонесе за здравјето на вашиот црн дроб, и ако тој е оштетен, витамините и минералите од одредена храна ќе обезбедат да се регенерира и заздравува.

Лимон – за да го забрзате процесот на регенерација на црниот дроб, направете лимонада од 4 лимони во 1 литар млака вода – комбинираниот ефект на витамин Ц и млака вода има поволно дејство, ќе овозможи да се скрати и подобри процесот на регенерација на црниот дроб

Артичоки – тие се богати со киселини кои се одличен помошник во третманот на црниот дроб. Покрај регенерацијата, артичокот има улога и во стимулирање на лачењето на жолч. Со конзумирање цели артичоки, се штити ткивото на црниот дроб од несаканите ефекти на алкохолот и другите токсини.

Цвекло – цвеклото содржи супстанција бетацијанин, која ја стимулира способноста на црниот дроб да ги извршува основните функции. Освен што има корисен ефект врз црниот дроб, цвеклото има и прочистувачко дејство врз крвта.

Брокула, спанаќ и карфиол – се полни со хлорофил, кој го зачувува здравјето на црниот дроб и помага при обновување по оштетувањето.

Лук – позитивно влијае на регенерацијата на црниот дроб и спречува акумулација на тешки метали и сложени масти во ткивото на црниот дроб.

Чај од ѓумбир, чај од корен од глуварче, зелен чај, црн чај, чај од сладок корен, чај од нане, чај од жалфија – сите се богати со витамини кои влијаат на регенерацијата на црниот дроб.

Глуварче – кое, покрај значајната улога во регенерацијата на црниот дроб, помага и при хепатитис, воспаление на црниот дроб и оштетување на жолчното кесе (можете да го додадете во салати или чај)

Регенерација и исхрана на црниот дроб
За успешно спроведување на процесот на регенерација на оштетениот црн дроб, потребно е:

Од исхраната да го отстраните белиот леб
Елиминирајте ги свинското и друго месо богато со маснотии и додадете повеќе пилешко и мисирка
Јадете сиров зеленчук и обрнете посебно внимание на вашата трпеза секогаш да имате брокула и зелена салата
Јадете риба и морски плодови двапати неделно, оваа храна е богата со таурин, аминокиселина која ја поттикнува регенерацијата на црниот дроб
Направете сок од свежо овошје – моркови, краставици и цвекло – овој сок се консумира на празен стомак околу 2 недели
Додадете артичоки во менито
Мајоран, мајчина душица и смрека се зачини што дефинитивно треба да ги имате во кујната – овие зачини се одлични антиоксиданти и поволно влијаат на здравјето на црниот дроб.
Од друга храна, слободно користете јаболка, праз, грејпфрут, авокадо, ореви, боровинки, јогурт, брусница, млади сирења, глуварче, …
Обезбедете го вашиот црн дроб со извори на корисна алфа-липоична киселина: Вклучете спанаќ, ориз и домати во вашата исхрана
Кога готвите храна, секогаш користете ладно цедено масло, како маслиново и масло од тиква

Сурутка за регенерација на црниот дроб

Зголемената употреба на сурутка полека ја става оваа корисна течност на пиедесталот на здравјето! Сурутката е богата со силимарин – супстанца што прави чуда при регенерација на црниот дроб – и се проценува дека има околу 10 пати посилни ефекти од, на пример, витаминот Е.

Консумирајте сурутка околу 20 дена, пред спиење.

Сурутката е добра за регенерација на црниот дроб, но и за општото здравје на организмот: содржи витамини Б2, Б6, Б12, Ц, К, богата е со магнезиум, калиум и калциум.

Фото: Pixabay