Пробајте да го пиете ова кога имате температура

Постојат различни природни алтернативи за ублажување на оваа непријатна состојба, но главниот борец во овој случај е портокалот.

0
237

Грипот е обично придружен со покачена температура, како природен одбранбен механизам на организмот од вирусната состојба.

Постојат различни природни алтернативи за ублажување на оваа непријатна состојба, но главниот борец во овој случај е портокалот.

Не само како цеден сок, туку ова овошје е исто така многу ефикасно во форма на чај.

Подгответе го на следниов начин:

Измијте го целиот портокал добро (најдобро е да отстои неколку часа во вода со сода бикарбона), а потоа ситно исечкајте го заедно со кората. Ставете го во врела вода и оставете го да отстои некое време.

Чајот можете да го заблажите со мед.

Фото: Unsplash