Против депресија со чај од камилица, црно чоколадо, киви и кисела зелка

Во последно време сите сме по малку депресивни и анксиозни, но наместо да посегаме по седативи, можеме да се обидеме и поинаку. Некои здрави намирници можат да ги ублажат симптомите на депресија и анксиозни нарушувања

0
151

Здравата храна во голема мера може да ги ублажи симптомите на депресија и анксиозни нарушувања.
Акцентот треба да се стави на зеленчук, овошје, цели зрна, јаткасти плодови, семиња и млечни производи без додаден шеќер.
Што друго треба да биде на нашето мени што е можно почесто?

Ферментирана храна

Јадете што е можно почесто храна збогатена со „добри бактерии“: кисела зелка, краставици, јогурт, кефир. Таа е најважна за здравјето на цревата, а добриот микробиом испраќа добри сигнали до мозокот. Ако чувствува тешкотии, тогаш испраќа порака дека е во неволја и придонесува за нашето чувство на грижа, напнатост и тага. Значи, што почесто на масата треба да се најдат јогуртот, но и киселата зелка.

Темно чоколадо

Многумина се жалат дека нивното темно чоколадо е премногу горчливо. Сепак, треба да знаете дека има помалку депресивни луѓе помеѓу лојалните обожаватели на овој деликатес отколку во општата популација. Клучот е во редовното уживање во темно чоколадо, но во мали дози. Значи, навикнете го непцето што е можно побрзо и ќе го научите да ужива во сè попопуларниот сладок деликатес.

Цреши и вишни

Сега не е време за нив, но кога ќе дојде лето, не дозволувајте да помине без да внесувате што почесто богата порција со ова прекрасно црвено овошје. Заедно со убавиот вкус, ќе добиете и соодветна доза кверцентин, магичен флавоноид кој прави чуда за здравјето на стомакот.
Сепак, овој борец против слободните радикали има и други лековити моќи. Истражувачите велат дека го намалува крвниот притисок, го брани организмот од вируси и придонесува за здравјето на срцето. Кверцентин има и во грозјето, зрнестото овошје и виноти, но и во кромидот.

Чај од камилица

Многумина овој пијалок го поврзуваат со детството, кога раката на нивните родители им подавала шолја топол чај за смирување и утеха. Најновото истражување исто така покажува дека камилицата навистина ги ублажува симптомите на анксиозните нарушувања.
Треба да бидете упорни и да истраете барем неколку месеци. Механизмот на дејствување сè уште не е разјаснет во целост, но истражувачите сметаат дека има влијание и редовното пиење шолја чај од камилица пред спиење.

Киви

Најновите истражувања покажуваат дека ова овошје содржи добра комбинација на серотонин и витамини А и Ц. На пример, два киви секоја вечер, еден час пред спиење, го подобрува спиењето за само четири недели! Поврзаноста помеѓу спиењето и вознемиреноста не треба да се докажува. Ако не сакате киви, побарајте други извори на серотонин – овесна каша со ореви, неколку парчиња ананас (одлично и за линијата!) Или, добри домашни сливи.

Фото: Pexels