Семките од тиква го намалуваат ризикот од инфекции, а лененото семе е одлично за варењето

Семките од тиква содржат голем процент на цинк, што го намалува ризикот од вирусни инфекции, како што се настинки и грип и го подобрува здравјето на простатата, а исто така е корисно за кожата, јајниците и растот на косата, велат нутриционистите.

0
761

Со оглед на здравствените придобивки, семките од тиква можат да бидат одлична замена за грицките. Содржат голем процент на цинк, што го намалува ризикот од вирусни инфекции, како што се настинки и грип и го подобрува здравјето на простатата, а исто така се корисни и за кожата, јајниците и растот на косата, велат нутриционистите. Лененото семе има исто така бројни придобивки за здравјето.

Лененото семе запира раст на карциноми поврзани со хормоните

Предности: Лененото семе делува како естроген во телото и го запира растот на карциноми поврзани со хормоните. Тие исто така можат да ги ублажат симптомите на ПМС и пост-менопауза, бидејќи имаат корисен ефект врз хормоналната рамнотежа воопшто. Но, важно е да ги чувате во фрижидер затоа што оксидираат лесно.

Примена: Треба да ги купите цели и да ги мелете непосредно пред оброк, со цел да ја зачувате нивната вредност. Тие се одличен извор на омега-3 масни киселини, а поради високата содржина на растителни влакна, го стимулираат и варењето на храната, па сите оние кои страдаат од запек, дефинитивно треба да ги вклучат во исхраната.

Предлог: Лажичка ленено семе во јогурт наутро или секоја вечер, неколку месеци може да помогне и при најтврдокорните дигестивни проблеми и да придонесе за здрав метаболизам, па дури и за слабеење. Ова семе е природен регулатор на нивото на холестерол во крвта, па затоа добро влијае на здравјето на кардиоваскуларниот систем. Како и многу други семиња и лененото семе, можете да ги користите во овесна каша со овошје за појадок или во овошен сок, а лененото брашно е одлична замена за дел од пченичното брашно кога правите колачи или палачинки, на пример. Погоден е и за луѓе кои имаат проблеми со толеранција на глутен, бидејќи не содржат глутен. Лененото масло може да се користи како зачин за салати, можете да го користите за да зачините варен ориз и да зачините зеленчук зготвен на пареа. Но, тој не е погоден за готвење или пржење.

Семки од тиква за здрави бубрези

Предности: Содржи манган, фосфор, бакар, железо, магнезиум, цинк, витамин К и витамини и протеини од Б-комплекс. Тие дејствуваат како антиоксиданс и имаат антимикробно дејство, што е корисно за здравјето на цревата. Го подобруваат здравјето на простатата и бубрезите и помагаат во регулирањето на производството на инсулин.
Примена: Може да се користат во каши во комбинација со сушено овошје и ореви за појадок, како додаток на јогурт, во печен компир и при печење разни видови колачи, бисквити, слатки и солени колачи и слично. Можете да ги користите и во крем супи и салати.
Предлог: Смелете ги и додадете ги во вегетаријанска плескавица или извалкајте ги во смелени семки од тиква шницлите пред пржење.

Фото: Pixabay