Се храните нездраво? Овие 5 клучни намирници ќе влијаат позитивно на вашиот организам

Научете како да ги поправите штетите предизвикани од конзумирање брза и нездрава храна.

0
298

Брзиот начин на живот поради кој немаме време за конкретни оброци нè тера да прибегнуваме кон брзи оброци, кои честопати не се најздравиот избор. Научете како да ги поправите штетите предизвикани од конзумирање брза и нездрава храна.

Чиа семе

Со само две лажички чиа семе, ќе му обезбедите на вашето тело доволно растителни влакна што ќе влијаат на варењето на храната, а поради антиоксидансите што ги содржи, со чиа семето ќе се ослободите од токсините од телото.

Супа од месо

Без разлика дали готвите пилешко, телешко или риба во вода, таа ќе биде богата со хранливи материи, а бидејќи е лесно сварливо, веднаш ќе му ги обезбеди на организмот потребните хранливи материи.

Морски алги

Морските алги се богати со витамин Б12 и ќе ве ослободат од летаргија и надуеност. Покрај тоа, тие се богати со калциум, фосфор, магнезиум, железо и калиум и се добри за целокупното здравје.

Сок од алое вера

Сокот од алое вера е одличен за чистење на цревата, а исто така го намалува воспалението и ги штити цревата. На крајот на краиштата, овој сок исто така ја зголемува количината на добри бактерии во цревата и со тоа помага при варењето.

Чај од глуварче

Со пиење чај од глуварче, ќе ја елиминирате надуеноста и акумулацијата на вода во телото, а со подготвување чај од корен од глуварче, ќе го зачувате здравјето на желудникот, но и ќе го поттикнете телото на слабеење.

Ореви

Со консумирањето на ореви ќе се ослободите од проблемите поврзани со чувствителен желудник, но и со надуеност.

Фото: Unsplash