Сок од зелка: лек за хелиобактер, желудник, црн дроб, артритис,…

Сокот од зелка се покажал како одличен лек за хелиобактер, гастритис и чир на желудник, но и за лекување на гихт, артритис, ревматизам, за зајакнување на имунитетот, за детоксификација, за анемија, како превентива од карцином на црева, бешика и простата.

0
800

Зелката е најстариот зеленчук, кој не враќа во кујните на нашите баби и нè потсетува на некои стари домаќински рецепти. Природниот сок од зелка се прави и од бела и од црвена зелка и колку и да звучи лошо, не е воопшто невкусен, но е еден од најздравите и лековити напитоци, а со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево и запек.

Докажано е одличен во лекувањето на гихт, артритис, ревматизам, воспаление на зглобовите, но и други болести. Се користи и за зајакнување на имунолошкиот систем, чистење на телото од токсини и подобрување на крвната слика.

Што содржи зелката?

Придобивките што зелката му ги дава на човечкото тело ги овозможува нејзиниот исклучително богат состав. Содржи витамини, минерали и здрави влакна. Тој е богат извор на минерали – калциум, калиум, железо, фосфор, цинк, магнезиум и бакар.

Исто така, ги содржи сите најважни витамини А, Б 1 и Б2, Ц, К и П. Тие се неопходни за правилно функционирање на организмот како целина.

Лековитиот сок од зелка е, на пример, побогат со витамин Ц од портокалот. Кога станува збор за минералите, тој е најдобриот извор на калиум, кој има значајна улога во регулирањето на работата на срцето и нервниот систем. Исто така, влијае на работата на цревата и мускулите.

Зелката содржи мала количина калории. Има само 23 калории во 100 грама. Затоа, често се користи во диети. Најпозната е секако диетата со зелка.

Зелката исто така содржи 1,3 г протеини, 6 г јаглени хидрати, 3 г шеќер и 2,5 г прехранбени влакна. Таа е добар извор на рибофлавин и аминокиселина глутамин.

Сок од зелка како лек за многу болести

Ако го користите за лекување, најдобро е да користите свежа, сирова зелка од органско земјоделство.

Бидејќи зелката е богата со минерали, меѓу кои железо, цинк, магнезиум и фосфор се значително присутни, пиењето на овој пијалок може значително да ја подобри крвната слика. Како прво, се препорачува за млади жени, кои имаат тешка менструација, бидејќи тие обично имаат такви проблеми.

Луѓето кои страдаат од анемија треба редовно да го користат. Според некои мислења, сокот од зелка за третман на анемија е во ист ранг со високо ценетото цвекло.

Пиењето свеж сок од зелка е добро и за ублажување на вознемиреноста и нервозата. Современите животни трендови и отуѓување доведоа до зголемување на бројот на луѓе кои страдаат од депресија. Како алтернатива, се препорачува да грицкате зелка, која е полна со минерали и витамини кои го подигнуваат организмот.

Сокот од зелка може да го подобри спиењето и да ја елиминира несоницата затоа што делува релаксирачки и смирувачки на телото.

Зелката во комбинација со мед не звучи најдобро, но е одлична за заштита и лекување на белите дробови од воспаление. Функционира многу успешно во превенција и третман на бронхитис и астма, бидејќи ги чисти дишните патишта.

Ако имате болно грло наместо септолете, направете гаргара и исплакнете се со сок од зелка. Се покажа дека е добар природен лек за воспалителни процеси.

Свежо исцеден сок од зелка за гаститис е полн погодок. Исто така, тоа е добар избор за лекување на чиреви на желудник и дванаесетпалачно црево. Пред секој оброк се препорачува да испиете полна чаша.

Зелката има ефект во лекување на такви состојби благодарение на аминокиселината глутамин, која ја штити и ја обновува слузокожата на желудникот. Има функција во чистење на цревата и целиот организам.

Зелката поради својот состав има и благо лаксативно дејство, затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од запек. Поттикнува редовно празнење на дебелото црево.

Интересен факт е дека уште во 1952 година, во зелката бил пронајден витамин за кој било утврдено дека директно лекува чиреви на желудникот и дванаесетпалачно црево, а кој подоцна бил именуван витамин U (лат. ulcus – чир).

Дури 80 проценти од населението има хеликобактер пилори. Предизвикува воспаление, ја интензивира киселината и е одговорен за формирање на чир на желудникот.

Луѓето кои се заразени имаат симптоми како гадење, надуеност, болка во горниот дел на стомакот, недостаток на апетит и лош здив. Тие често се чувствуваат сити дури и откако ќе внесат мала количина храна, имаат вртоглавица и темни столици.

Се смета дека оваа бактерија може да доведе до развој на рак. Како природен лек за Helicobacter pylori, се препорачува сокот од зелка да се консумира на празен стомак, по 2 децилитри на ден.

Овој сок е важен и во превенцијата на одредени форми на рак. Зелката има превентивно влијание врз развојот на рак на цревата, мочниот меур и простатата. Овој зелен зеленчук содржи синигрин, кој има превентивно дејство.

Покрај тоа, цедениот сок од зелка има антиоксидантни својства. Го чисти целиот организам, но и крвта од токсини, спречува појава на слободни радикали и го зајакнува имунитетот.

Како да направите сок од зелка и со што можете да го комбинирате?

Зелката е многу благодарна за подготовката и оди добро со другиот зеленчук. Така, брзо ќе сфатите која комбинација ви се допаѓа најмногу.

Рецептот за сок од зелка што ви го нудиме е лесен за подготовка и е доста вкусен.

Исечкајте една четвртина главица зелка, која претходно добро ќе ја измиете. Излупете и исечете еден морков. Ставете сè во соковник и додадете половина чаша вода.

Ова е основен рецепт, кој можете да го надградите понатаму. Додадете малку рендан свеж ѓумбир, целер или јаболко за уште подобар ефект.

Друга комбинација која ја препорачуваме е сок од зелка, банана и киви.

Измијте и исечкајте 1/4 од зелката, излупете една зрела банана и киви со средна големина. Ставете ги во соковник и додадете 1/4 чаша вода. Вклучете го апаратот и за неколку минути ќе добиете совршен пијалок за здрав почеток на денот.

За подобрување на крвната слика, исцедете сок од 1/4 главица црвена зелка, 1 целер, едно цвекло.

Добро измијте ги и исечете ги сите состојки. Ставете ги во блендер и додадете малку вода. Измешајте неколку минути и пијалокот е подготвен. Наместо цвекло, понекогаш можете да додадете јаболко.

Црвената зелка оди добро и со портокали и моркови.

За што се добри облозите од зелка?

Сокот од зелка не е единствениот рецепт што ќе го споделиме со вас. Облозите со листови ид зелка исто така имаат бројни придобивки и се првенствено ефикасни во лекувањето на воспаленија и отоци.

Артритисот и ревматизмот се воспалителни болести кои влијаат на зглобовите, коските и мускулите. Зелката има антиинфламаторно својство и ги ублажува симптомите на овие болести.

Најчесто се користат облози од зелка со ракија, кои се поставуваат на проблематичните места. Сокот од зелка се користел како лек за бројни воспаленија, но и за третман на проширени вени.

Зелка за слабеење

Ова тркалезно зелено растение е одлична вест за дебелите луѓе. Ако сакате да ги изгубите килограмите што се насобрале, сокот од зелка е најдобриот избор за слабеење. Пијте го овој корисен пијалок и ќе го елиминирате вишокот маснотии.

Како што рековме, зелката има многу малку калории, па затоа е одлична за диета, бидејќи ја забавува преработката на јаглехидратите во маснотии. Покрај тоа, полна е со растителни влакна и ја подобрува работата на дебелото црево, го поттикнува редовното празнење. Во исто време, е феноменален избор за целосна детоксикација на телото.

Кој не треба да го пие?

Како и со секоја храна, внесувањето зелка треба да биде умерено и контролирано. Може да се консумира неколку пати на ден, половина час пред оброк. Сепак, на луѓето со дијагностициран чир на желудник и гастритис им се препорачува прво да се консултираат со лекар.

Иако е лековит, со бројни предности, сокот од зелка во бременоста бара претпазливост кога се користи. Идните мајки треба да обрнат внимание на неговиот внес, и секако потребно е да се консултираат со лекарот кој им ја води бременоста.

Бремените жени и доилките исто така треба да знаат за придобивките на листовите од зелка за отечените гради, особено по породувањето. Облозите од зелка главно се користат за вакви тегоби.

Фото: Pixabay