Со каранфилчиња против лош здив и парадентоза

Ако имате проблем со лошиот здив, со непцата, чести воспаленија или парадентоза, наместо гума за џвакање секој ден џвакајте каранфилчиња.

0
256

Се почесто од неправилната исхрана и живеењето создаваме подлога за развивање на паразити и баактерии во организмот и во устата. За овие проблеми постои ефикасен и многу дамнешен природен лек.

Имено, лековитите својства на каранфилчето се широко користени во ајурведската медицина. Овој миризлив зачин е способен да излечи многу болести заради неговиот уникатен состав.
Каранфилчето содржи провитамин А (бета-каротен), витамини Б, витамини Ц, Е, омега-3 масни киселини, етерично масло и разни минерали.

Третман на усната шуплина:

Наместо гума за џвакање можете да џвакате каранфилче! Ако имате навика да го џвакате овој сув зачин секој ден, можете да заборавите на стоматитис, пародонтална болест и заболување на непцата. Етеричните масла што се наоѓаат во каранфилчето ќе го отстранат и лошиот здив и ќе спречат повторно да се појави.

Фото: Unsplash