Сè за вкусните и здрави урми на едно место

Урмите можат да помогнат при многу здравствени проблеми, пред сѐ, кога станува збор за работата на дебелото црево. Можат да помогнат при запек, како и при дијареја. Најинтересо од сѐ е тоа што иако се многу слатки, можат да ги консумираат и оние со дијабетес

0
223

Урмите се овошје кое едноставно се сака или не се сака. Повеќето луѓе се свесни за фактот дека урмите се еден од најздравите видови овошје во светот, сепак, нивниот специфичен вкус ги спречува да ги консумираат, додека од друга страна, има луѓе кои обожаваат урми и сакаат сè што ги содржи.

Ако сте од оние што не го сакаат вкусот на урмите, иако не ни е јасно како може некому да не му се допаѓаат, тогаш можете да ги употребите во некој рецепт во кој нема да се издвојува нивниот вкус, а вие ќе ги внесете неговите вредни состојки.

Зошто урмите се добри за здравјето?

Магнезиум, калиум, железо, фосфор, манган. Урмите се богати со сите овие, а содржат и минерали како бор, селен, бакар и цинк. Тие исто така содржат витамини, витамини А и К, потоа ниацин, фолати, тиамин, рибофлавин. Следното клучно прашање е: калории и урми? Како што може да претпоставите поради сладоста со која се богати урмите, ова овошје е всушност едно од најкалоричните. Имено, 100 грама урми содржат 282 калории. Се разбира, ова не значи дека треба да се избегнува, туку дека треба само да го контролирате нивното консумирање.

Урмите можат да помогнат при многу здравствени проблеми. Како прво, урмите помагаат кога станува збор за работата на дебелото црево. И тие можат да помогнат при запек, како и при дијареја. Ако страдате од запек, треба да ги натопите урмите во вода навечер, а да ги јадете наутро.

Ако страдате од анемија, урмите можат да бидат вашиот голем сојузник. Имено, тие содржат железо и можат да помогнат во враќањето на енергијата и да се отстранат повеќето симптоми кои ја придружуваат анемијата.

Урмите се исто така многу добри за здравјето на вашите коски, поради сите минерали. А, алергиите значително се намалуваат кога јадете урми. Ако сте тип кој се бори со сезонски алергии, тогаш препорачуваме да ги елиминирате со земање урми. Заради нивната калориска вредност, урмите се добри и за луѓе кои имаат мала тежина. Состојките што постојат во урмите дури влијаат на здравјето на нервниот систем, како и на мозочната активност. Исто така, урмите се добри за вашето срце, а тоа е потврдено со бројни студии.

Урми и дијабетес

Ова е исто така тема поврзана со здравјето, но ние сакаме да му посветиме посебно внимание. Имено, веројатно сте чуле дека урмите се препорачуваат за оние кои страдаат од дијабетес. Зошто е тоа така? Познато е дека дијабетичарите треба да избегнуваат слатки, особено вештачки обработени слатки. Секако, понекогаш нашата душа и тело сакаат слатки и тогаш се обидуваме да ја надоместиме таа потреба за слатки на други начини. Урмите се идеална замена за сите индустриски слатки. Треба да знаете дека тие имаат понизок гликемиски индекс, за што дијабетичарите многу се грижат. Урмите имаат поздрав гликемиски индекс, и од таа причина, лекарите им дозволуваат на дијабетичарите да ги јадат. Можете да ги јадете кога ќе останете без енергија или кога едноставно чувствувате голем притисок. Пробајте и ќе видите дека тие ќе ви годат.

Како да ги јадете и колкав е препорачаниот дневен внес?

Урмите може да се јадат свежи или сушени, сето тоа зависи од тоа што преферирате. Урмите исто така можат да бидат дел од некои оброци. Во арапските земји, тие се јадат како дел од главните јадења, но ако сè уште не сте подготвени за такво нешто, можете да грицкате неколку урми дневно. Она што е важно да се напомене е дека не треба да земате големи количини урми, поради нивните калории, но ќе биде добро и ќе биде доволно да земате 3 до 4 урми на ден.

Фото: Pixabay