Цимет со кефир – храна на топ моделите

Овој напиток не само што ќе ве ослободи од вишокот килограми, туку има корисен ефект врз здравјето и деликатно го чисти организмот од наталожените токсини. Исто така, позитивно влијае и врз работата на бубрезите, без чие целосно функционирање, нормализацијата на тежината едноставно не е можна.

0
390

Многумина од вас знаат за придобивките од циметот, кој благотворно делува врз функционирањето на гастроинтестиналниот тракт: го нормализира дигестивниот процес, ја подобрува апсорпцијата на хранливите материи и го забрзува исфрлањето на сварените материи.

Покрај тоа, одлично го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта, го подобрува видот.

Со употреба на цимет со цел губење на тежината, не само што се ослободуваме од вишокот килограми, туку имаме и корисен ефект врз здравјето, затоа што овој зачин има позитивен ефект врз работата на сите системи на човечкиот организам и деликатно го чисти организмот од акумулираните токсини.

Исто така, има позитивен ефект врз функцијата на бубрезите, без чие целосно функционирање, нормализацијата на тежината едноставно не е можно.

Многумина од вас се увериле во тоа, користејќи го овој зачин за слабеење во комбинација со вода и мед.

Ако сте гладни повторно доцна во ноќта, постои одличен рецепт, кој е многу популарен меѓу топ моделите.

Измешајте кефир (или јогурт со најмал процент маснотии) со цимет. Ставете цимет по вкус, обично – половина лажичка на 200 мл кефир (јогурт) на собна температура.

Ако го консумирате овој пијалок секоја вечер, наместо вечера, многу брзо ќе видите позитивни резултати и на вашето тело и на лицето. Тоа не само што заситува, туку и го подобрува варењето и тенот.

Фото: Unsplash