Чаша полна со здравје: Еве зошто треба да пиете лимонада со мед секој ден

Повеќето лекари кои се подготвени да им дадат добар совет на своите пациенти, најверојатно, во своите препораки за здрав живот ги вклучуваат медот и лимонот. Како тие влијаат на нашето тело?

0
1472

Лекарите од целиот свет потврдуваат дека пиењето чаша лимонада со мед секој ден носи големи здравствени придобивки за човечкото тело. Еве како функционира оваа комбинација на човечкото тело.

Го подобрува здравјето на цревата

Еден од клучните чекори за одржување на здрав начин на живот е одржување на здравјето на цревата, а мешавината од мед и лимон овозможува подобар метаболизам, што е неопходно кога ќе се разбудите.

Оваа комбинација го подобрува метаболизмот бидејќи ги остава ѕидовите на желудникот во стабилна состојба за да ја вари храната земена во текот на денот. Исто така, сокот од лимон е корисен кога станува збор за олеснување на надуеноста и рефлуксот.

Го чисти дигестивниот систем

За време на варењето на храната, некои хранливи материи имаат тенденција да се акумулираат во дигестивниот систем.

Чаша лимонада со мед после секој оброк ќе ги исчисти сите оние супстанции што се акумулираат по оброкот.

Го подига имунитетот

Секогаш кога имате можност, треба да одвоите некое време да се фокусирате на зајакнување на вашиот имунолошки систем.

Витаминот Ц кој се наоѓа во сокот од лимон дава неверојатни резултати кога станува збор за борба против настинки и грип. Екстрактот од лимон содржи и сапонини, кои се неопходни за лекување на оштетувањата на кожата.

Ја намалува киселоста на организмот

Кога вашето тело е претерано кисело, поверојатно е дека ќе добиете некоја инфекција.

Откако ќе се распадне, млечната киселина во телото може да се акумулира до опасно ниво што е лошо за организмот, што го прави ранливи на сите видови на инфекции.

Затоа, телото треба да има избалансирано ниво на киселост во секое време. Лимонските и аскорбинските киселини кои се наоѓаат во цитрусот се растворливи во крвта, за разлика од другите киселини.

Ако пиете една чаша лимонада со мед секој ден, сигурно ќе почувствувате промени во вашето тело.

Ја стимулира хидратацијата

Неизвесно е дека телото мора да биде хидрирано во секое време. Кога телото е во дехидрирана состојба, се зголемува напрегањето на кардиоваскуларниот систем, а почесто доаѓа и до запек. Конзумирањето лимонада со мед може да се избегнат овие компликации, наведува Health and Human Research.

Го поттикнува губењето на тежината

Лимонот содржи пектин и други влакна кои го потиснуваат гладот кога се конзумираат.

Кога мешавината од лимон и мед ќе стигне во стомакот, реакцијата помеѓу катализаторот на панкреасот и медот ја зголемува брзината на метаболизмота и потрошувачката на маснотии во организмот, а со тоа се зголемува процентот на изгубени килограми.

Го подобрува изгледот на кожата

Црвенилото и воспалението на кожата се резултат на нечистотии во крвта. Со помош на медот, крвта може да се прочисти и да се намали воспалението на кожата. Како што мешавината кружи низ телото, таа ја одржува блескавоста на кожата во текот на денот.

Фото: Pixabey