10 народни лекови што ви се наоѓаат низ дома

Многу стари народни лекови се всушност и ефикасни. Некои од нив се поклопуваат и со древните неконвенционални методи на лекување 

0
139

Ајурведата има многу моќни неконвенционални методи на лекување. На прв поглед, некои од нив се толку едноставни што нема да ви се верува дека навистина делуваат, но не ве чини ништо да ги испробате!

Суво грозје против артритис

Ајурведските мудреци велат дека сè што треба да направите е да накиснете суво грозје во алкохол преку ноќ. Корисните супстанции од грозјето измешани со алкохолот ќе помогнат да се намали отокот и да се олесни болката.

Целер против лош здив

Целерот е единствениот одговор на лошиот здив. Нема потреба да купувате пакетчиња и пакетчиња мастики за џвакање, само ставете еден грст целер во устата и џвакајте.

Лимон – за болка во увото

Ова е уште една едноставна комбинација. Ако исцедите малку сок од лимон и го капнете во уво, можете да ги ублажите проблемите со болката во увото. Сок од лимон значи дека нивото на pH во ушите е стабилизирано.

Коприва – лек против опаѓање на косата

Листот од коприва содржи високо ниво на протеини, калциум, фосфор, железо, магнезиум и бета-каротен, како и големи количини на витамини А, Ц, Д и Б комплекс, многу од овие витамини и минерали се добри за раст на косата. Нашата коса е составена од протеини, па не е ни чудо што лисјата од коприва можат да помогнат во нејзиното зајакнување! Само сварете вода, ставете 4-6 лисја коприва во чаша, прелијте ги со зовриена вода и уживајте!

Забелешка: копривата има високо ниво на силикон што може да биде штетно во големи дози, затоа не претерувајте со чајот.

Маслинки против гадење при возење

Сега ова дефинитивно ви звучи како бабина приказна. Но, всушност има некои факти што ќе ве збунат. Имено, маслинките имаат висока содржина на танини, што може да помогне да се запре прекумерното производство на плунка.

Сода бикарбона против инфекција на уринарниот тракт

Еве уште еден одличен совет што е наменет за третман при вакви проблеми. Додадете сода бикарбона во чаша вода. И тоа е тоа! Содата ги сузбива инфекциите и го прави мочниот меур поалкален бидејќи спречува размножување на штетни бактерии.

Суви кајсии за добро варење

Сувите кајсии се полни со диетални влакна кои му помагаат на желудникот да ја вари храната и спречува надуеност.

Компири против каснување од пајак

Измачкајте ја погодената област со тенко исечени парчиња свеж компир. Ставете завој или лента над ова и оставете да делува неколку минути.

Масло од лаванда за изгореници

Есенцијалното масло од цвет од лаванда е единственото есенцијално масло кое може да се нанесува директно на кожата, па затоа е корисно при благи изгореници, убоди или воспалени акни и чиреви. Кога изгорениците ќе започнат да заздравуваат, тогаш можете да направите мелем од масло од алое вера и лаванда и да го користите за да ја намалите лузната.

Магдонос против надуеност

Џвакањето магдонос ќе ве ослободи од лошиот здив ако непријатниот мирис не е предизвикан од некои посериозни болести. Магдоносот помага при прејадување затоа што ја олеснува надуеноста и го стимулира излачувањето на токсините од телото. Чајот од магдонос релаксира и ублажува главоболки, мигрена, астма, грчеви во стомакот и иритација на мочниот меур. Мајките доилки се советуваат кога ќе им отечат градите да нанесат свеж сок од магдонос, кој може да се користи локално и кај забоболка.

Фото:Pexels