6 намирници што се добри за вашиот мозок

Храната богата со соединенија како што се антиоксиданси и омега-3 масни киселини може позитивно да влијаат на здравјето на вашиот мозок и да ја подобрат меморијата.

0
223

Погледнете кои 6 намирници, според различни истражувања, ќе ви помогнат да ја подобрите меморијата и когнитивните функции.

Спанаќ

Овој зелен зелен зеленчук е полн со витамини Ц и Е кои помагаат во подобрување на когнитивните функции.

Кафе и чај

Тие нè будат наутро, но тоа не е сè што прават. Кафето го спречува развојот на Алцхајмерова болест, додека чајот ја подобрува нашата меморија и брзината со која ги обработуваме информациите.

Риба

Истражувањата покажуваат дека вклучувањето риби (кои се богати со омега-3 масни киселини) во вашите навики во исхраната може да го спречи падот на когнитивниот капацитет што се јавува како што старееме. Рибата е исто така богата со витамин Б12, кој помага во борбата против Алцхајмеровата болест.

Бобинки

Додавањето на бобинки, кои се полни со витамини, во вашата исхрана не е лоша идеја ако сакате да ја подобрите вашата меморија. Овошјето како што се боровинките и јагодите, кои се богати со антиоксиданси, го намалуваат нивото на стрес во клетките кои се поврзани со стареењето и генерално ја подобруваат когнитивната функција на мозокот.

Моркови

Морковите одамна се познати како храна која е добра за видот, а се чини дека е добра и за мозокот. Содржи високи нивоа на лутеолин кои, според некои истражувања, би можеле да помогнат да се запре губењето на меморијата што се јавува со возраста. Маслиновото масло, пиперките и целерот се исто така полни со лутеолин.

Ореви

Оревите дури изгледаат малку како мозокот, а содржат високи нивоа на антиоксиданти со кои мозочните клетки се борат против слободните радикали.

Дали веќе консумирате некои од овие намирници редовно?

Фото: Pixabey