Брз колач од палента со цитрусни вкусови

Познати домашни вкусови, едноставно, брзо и неодоливо вкусно

0
462

На овој прекрасен колач од палента додадете му лимон, портокал, грејпфрут и мандарина и уживајте во сезонските цитрусни ноти.

Состојки:

180 г брашно

150 г палента

2 лажици шеќер

2 лажици кора од лимон

2 жолчки

2 белки

450 мл млеко

2 лажици сок од лимон

4 лажици путер

1 лажичка прашок за пециво

5 лажици киселкаст мармалад (на пример, од кајсии)

2 портокали

1 грејпфрут

Приготвување:

  1. Помешајте ги шеќерот и ситно изрендана кора од лимон во еден сад за да се заепи што повеќе шеќер на кората.
  2. Во друг сад изешајте третина од брашното, палента и прстофат сол.
  3. Додадете ги шеќерот и кората од лимон, млекото, сокот од лимон, белките и стопениот путер.
  4. Измешајте добро. Остатокот од брашното и прашокот за пециво измешајте ги во посебен сад.
  5. Мешајте ги белките додека не станат пенливи, ставете се во смесата за колач и соединете.
  6. Ставете ја смесата во сад за печење и печете околу 35 минути на 180 степени.
  7. Извадете го од рерна, наредете парчиња портокал и грејпфрут, поросете со шеќер и вратете го колачот во рерна додека овошјето не карамелизира.