Цвеклото, лек за пет пари

Во 1961 година унгарскиот научник др.Александар Ференци прв во светот објавил научен труд за цвеклото па од тогаш е тоа и официјално признаено како лековита билка. Познато е како лек за анемија, за бронхијална астма, за гнојна ангина, но и како превенција од тумори.

0
1294

Др.Ференци открил во цвеклото антоцијан (тој е причина за бојата на цвеклото) и утврдил дека антоцијанот делува на сузбивање на малигните тумори, односно, дека ги намалува клетките на туморите, а нападнатото ткиво повторно ја враќа нормалната клеточна структура.

Затоа, со право може да секаже дека цвеклото помага во лекувањето на малигнитумори. Бидејќи ја обновува крвта, др.Ференци сметал дека цвеклото може да биде добар лек и во лекувањето на леукемија.

Доктор Шмит (од Bad Rothenfeld) наведува дека цвеклото е одлично средство за заштита од рентгенско и радиактивно зрачење, но и лек за лекување на последиците од тие зрачења. Освен антоцијан, во цвеклото има бетаин – лековита состојка која извонредно ја регулира функцијата на црниот дроб и излачувањето на жолч.

Цвеклото е многу средство и за зголемување на отпорноста на заразните болести на дишните патишта. Исто така, се препорачува за лекувањена болести кои се следени со губење на минерали во коските и забите. Бидејќи поттикнува создавање крв, односно влијае на зголемување на бројот на црвенитекрвни зрнца, одличен лек е за анемија.

Познат е витаминскиот сок од цвекло, јаболко и морков во кој седодава и сок од портокал и лимон и е одличен за кревање на имунитетот, за регулирање на крвната слика, за регулирање на варењето и воопшто, за јакнење на организмот.

За чистење на црниот дроб се прави сок од 1 јаболко, 1цвекло, 3 листа репка, 4 моркови, 1 стебленце целер, 1/2 корен од ѓумбир. Тврдите плодови се ставаат во соковник, а потоа, во блендер се мешаат со листовите и се консумираат.

За бронхијална астма се мешаат 2 чаши сок од моркови, 2 чаши сок цвекло, 2 чаши сок од црнаротква, 2 чаши сок од брусници, чаша сок од алое и 10 лимони. Во машина за мелење месо смелете 10 непрскани лимони со кора, но без семките. Додадте 200 мл алкохол (ракија, вотка) и 500 г шеќер. Сите состојки ставете ги во стаклена тегла и оставете ја сместа 20 дена на темно место со повремено мешање. Исцедете и земајте по 30 грама три пати на ден пола час предјадење. Задецата е препорачува двојно помала доза.

За гнојна ангина, изрендајте го цвеклото колку што можете поситно и додадете една лажица оцет. Најдобар сооднос би бил 250 г цвекло на 1 лажица оцет. Добро измеајте ја смесата и оставете ја да отстои 20 минути, а потоа исцедете низ пластична цдалка. Ако нематеалкохолен оцет, можете да користите и сок од лимон. Овој напиток не се пие, туку с него сеиспира грлото и најдобро е а се користи на секои 2-3 часа. Ако случајно и се напиете, секако дека нема да имате никаква штета, освен што вкусот веројатно нема да ви се допадне.

Фото: Pixabay