Eдноставен домашен напиток за намалување на килограмите

Редовното консумирање на цимет и кардамом се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со вишокот килограми.

0
304

Овој напиток се препорачува за луѓето кои се мачат да ги намалат вишокот килограми! Со редовното консумирање на цимет и кардамом се регулира количината на шеќер во крвта и со тоа се намалува желбата за јаглехидрати, што е многу важно за одржување на здрава диета. 

Исто така, тие го зајакнуваат имунитетот, ја ублажуваат болката предизвикана од артритис, го намалуваат проширувањето канцерогените лимфомски клетки, ја подобруваат мозочната активност. Во комбинација со јогурт, имате напиток со кој можете да го започнете и да го завршите денот. Во комбинација со цимет помага и да се отстранат масните наслаги на стомакот и бедрата.

Приготвување и употреба:

Во 1 чаша јогурт или кефир, ставете 1 лажичка цимет, 1/2 лажичка кардамом и убаво промешајте. Пијте го овој пијалак како прв и последен оброк во текот на денот.

Фото: Unsplash