Еве рецепт за црн сладолед

0
918

За да направите црн сладолед најпрвин треба да купите од ачптека активбен јаглен и истиот да го користите и за подготвување на пици, пецива, напитоци. Овој црн сладолед одлично изгледа, а позитивно ќе делува и на вашиот систем за варење.

Состојки:

400 мл павлака за шлаг

2 лажици јадлив активен јаглен

4 јајца

140 г шеќер

1 лажичка екстракт од ванила

Приготвување:

  1. Измешајте ја павлаката за шлаг со јагленот.
  2. Во друг сад изматете ги јајцата со шеќер и ванила, а потоа постепено додадете ја смесата во шлагот.
  3. Ставете ја мешавината во пластичен сад, поклопете и ставете ја во замрзнувач на 7-8 часа.