Фар бретон

0
334

Состојки:

150 г брашно

100 г шеќер

4 јајца

2 кесички ванилин шеќер

75 мл млеко

30 суви сливи без семки

Приготвување:

  1. Помешајте ги брашното, шеќерот и ванилиниот шеќер па додадете ги јајцата.
  2. Помешајте се заедно додавајќи малку по малку топло млеко и постојано мешајќи. (Важно е млекото да биде топло, но не премногу).
  3. За овој рецепт треба да користите огноотпорен сад кој ќе го премачкате со путер.
  4. Ставете ја смесата во садот за печење и додадете ги сувите сливи и печете околу 45 минути на 200C, па изгаснете ја рерната и оставете го внатре уште половина час. За цело тоа време воопшто не ја отварајте рерната.
  5. Извадете го од рерна и оставете го 1-2 часа на собна тенпература. Може да се сервира и ладно, но за тоа треба да с еостави 2 часа во фрижидер.