Грејпфрут и оцет против масни наслаги и за чистење на црниот дроб

Резултатите од оваа студија укажуваат дека грејпфрутот оправдано ја носи титулата на чистач на црниот дроб благодарение на нарингенинот, носителот на горчливиот вкус за кои и претходните истражувања потврдиле дека има способност да го снижи холестеролот и да ги олесни симптомите на дијабетес.

0
938

Во борбата против масното ткиво традиционално се користат грејпфрутот и оцетот. Нарингенин, антиоксидансот кој се наоѓа во грејпфрутот и во цитрусното овошје, го поттикнува црниот дроб на разградување на мастите и истовремено ја зголемува чувствителноста на инсулин, објавил тимот на научници од Ерусалим и од САД.

Во истражувањето објавено во 2010. година во списанието Plos One откриено е дека нарингенинот со поттикнувањето на црниот дроб на разградување на масните киселини всушност создава услови во организмот кои се слични на оние за време на пост. Имено, се чини дека тој антиоксиданс го имитира делувањето на лековите кои се користат за снижување на маснотиите и шеќерот во крвта нудејќи ги предностите од двата лека.

Резултатите од оваа студија укажуваат дека грејпфрутот оправдано ја носи титулата на чистач на црниот дроб благодарение на нарингенинот, носителот на горчливиот вкус за кои и претходните истражувања потврдиле дека има способност да го снижи холестеролот и да ги олесни симптомите на дијабетес.

Состојки за 1 напиток:

2 лажици јаболков оцет

1 црвен грејпфрут

1 портокал

¼ лажичка цимет

Приготвување:

Портокалот и грејпфрутот треба да се исцедат и да се додаде цимет и оцет. Напитокот добро измешајте го во тегличка со капак за состојките добро да се измешаат.

Фото: Pixabey