Јагнешка чорба

0
902

Состојки:

Јагнешка глава

Целер

Пашканат

Морков

Вода

Ловоров лист

Црн и зелен пипер во зрна

Сол

Тестенина за супа

Чубрица

Приготвување:

  1. Убаво измијте ја јагнешката глава или оставете ја малку во тенџере со вода, а потоа истурете ја водата, исплакнете ја уште еднаш главата и ставете ја да се вари.
  2. Кога ќе се олади сваренета јагнешка глава, исчистете го мевцето и вратете го во водата во која се вареше главата, ставете го исечканиот зеленчук, тестенините за супа, зачинете и варете уште 15 минути.
  3. Послужете со павлака или додадете свежо исцеден сок од лимон.